DŮM PARNÍK

Novostavba rodinného domu

Klient:
Soukromý
Lokalita:
Zlínský kraj
Objem:
1000 m3
Autoři:
Ing.arch. Lucie Černá, Ing.arch Luděk Černý
Spoluautoři:
Ing.arch. Vojtěch Hajný
Rok:
2016-2020
Foto:
Jiří Ernest

Jedná se o podsklepený dvoupodlažní objekt zastřešený plochou střechou ve svahu. Dům reaguje na okolní krajinu a svažitý terén. Celková zastavěná plocha je 150m2. Půdorys objektu je ve tvaru obdélníku. V uliční frontě se jedná o samostatný dům.

Dům je řešen minimalisticky a funkčně. Jedná se o kompozici tří hmot, řešení vychází z možností pozemku a konfigurace terénu. Hlavní hmota se „vznáší“ nad pozemkem, nabízí dostatečný výhled z pokojů, které jsou orientovány na jihovýchod a z pracovny umístěné na samotném vrchu stavby. Spodní hmota tu hlavní staticky podepírá, je to hlavní společenská část, propojená volně se zahradou, s průchodem ze všech stran. Poslední hmota  je technickým zázemím a zahradním domem.

Konstrukčně je objekt navržen jako stěnový zděný v 1.pp a 2.np v kombinaci s monolitickým stěnovým v 1.np s vodorovnými konstrukcemi rovněž ze ŽB.

Použité materiály jsou prostá bílá omítka kontrastující s antracitovými hliníkovými rámy oken, u garáže je použita omítka v antracitovém odstínu. Spodní část má dřevěný obklad z latí, hmota zázemí má přiznaný povrch z betonových tvarovek.

Z úrovně ulice je z jihozápadu přístupný vstup a vjezd do garáže (která není dále propojena s domem). Na vstup v 1.np navazuje zádveří, šatna, chodba se schodištěm do 1.pp a 2.np, koupelna, samostatné wc a dále dětské pokoje a ložnice rodičů. Schodištěm do 2.np se dostaneme do místnosti pracovny, propojené se střešní terasou. Schodiště do 1.pp nás přivede do obývacího pokoje spojeného s kuchyní, vybaveného krbem a přístupem na vnější terasu. Podél kuchyně lze projít do části zázemí – chodba se spíží, šatnou a místností domácích prací. Dveřmi na konci chodby se dostáváme do krytého vnějšího prostoru, z něho vedou dveře do místnosti skladu a technické místnosti.