COWORKING PLAC

Coworkingové kanceláře Impact HUB v Brně

Klient:
Soukromý
Lokalita:
Brno
Objem:
18 850m2
Hlavní autor:
RA15 (RALA s.r.o.)
Rok:
2010-2017
Foto:
Luděk Černý, WH, David Mitáš

„Je to takový kříženec mezi obývacím pokojem, kanceláří a internetovou kavárnou. Obývákem proto, že je to pohodlný a příjemně zařízený prostor, ve kterém se cítíte jako doma. Nejen díky vybavení, ale i lidem, které tady potkáváte. Kancelář proto, že je to prostor, který je vybaven kvalitním ergonomickým nábytkem, ve kterém je funkční internet a dobré kafe. Takže můžete přijít a pracovat. Kavárna, protože je tady to kafe, můžu se zvednout od stolu a jít si udělat kávu, nebo si tu něco uvařit.“

Brněnský hub, který je součástí celosvětové sítě Impact Hub působící na čtyřech kontinentech, je po loňském rozšíření, z poloviny financovaném z fondů Evropské unie, největší z celé této sítě v Evropě a druhý největší na světě. Rozšiřování nebylo samo-účelné, ale řekl si o něj obrovský zájem mezi především mladými brněnskými podnikateli. Ti v podstatě hned poté, co byl hub rozšířen o druhou část, zaplnili všechny nabízené kanceláře i sdílené pracovní prostory.

Je to sice jen pár minut chůze od brněnského hlavního nábřeží. Ale tahle tovární čtvrť Trnitá, plná zpustlých a prázdných továrních fabrik a textilek patřila ještě před pěti lety v druhém největším českém městě k jedné z nejhorších.

„Když jsme tu kolem roku 2010 kupovali prázdnou halu po bývalém státním Výzkumném ústavu pletařském, tak jsem si při první návštěvě říkala, jestli jsme se nezbláznili,“ vypráví s úsměvem Irena Ošťádalová, výkonná ředitelka Impact Hub Brno. „Kolem nás byly nevěstinec, zastavárna, prodejna zbraní, herna, nebylo příjemné sem jít ve dne. A v noci to bylo vyloženě o ústa,“ popisuje situaci na počátku spuštění projektu.

Díky dvěma dotacím z Evropské unie, první v minulém rozpočtovém období a druhé v tomto, se podařilo z Impact Hubu Brno vybudovat prostor, který dnes využívá na šest stovek začínajících, ale někdy už i zavedených podnikatelů. Mohou užívat jak unikátní multifunkční prostor, tak i zde se tvořící podnikatelskou komunitu k pronikání do světa velkého byznysu. Otevřením hubu se začala měnit i zanedbaná čtvrť kolem, do oblasti přišly další firmy, začaly vznikat nové restaurace, kavárny, otevřely se nové obchody.

„Samozřejmě to není jenom kvůli nám, ale určitě jsme se stali katalyzátorem tohoto vývoje a jakýmsi centrem pozitivní deviace,“ říká dnes s hrdostí Ošťádalová.

Text: Deník.cz, Luboš Palata