ZELENÝ BYT

Návrh a realizace interiéru bytu 1kk

Klient:
Soukromý
Lokalita:
Praha 7
Objem:
43m2
Autoři:
Ing.arch. Lucie Černá, Ing.arch. Luděk Černý
Rok:
2014
Foto:
David Bureš

Jednalo se o kompletní rekonstrukci malého bytu ve starém činžovním domě na Praze 7.

Byt jsme řešili kompletně – od zaměření, návrhu, prováděcí dokumentace až po samotnou realizaci včetně funkce stavbyvedoucího i technického dozora.

Konstrukčně je stávající dům kombinací zděného stěnového systému a betonového skeletu, což se projevilo ponecháním betonového sloupu uprostřed dipozice bytu.

Původní byt byl stísněný, tmavý a provozně neekonomický, dispozičně rozdrobený do malých místností, jednalo se o vstup, zároveň I chodbu s dveřmi do koupelny, na WC, do obýváku a do kuchyně. Ložnice byla přístupná z kuchyně nebo obýváku, to vše na necelých 42m2.

Potenciál v něm byl ale díky vysokému stromu, novým pásovým oknům a světlé světové straně velký a toho jsme hodlali využít i přes omezené finanční prostředky investora.

Zadáním bylo vytvořit zcela moderní byt, ale zároveň zanechat něco z atmosféry bytu původního – atmosféry, pro kterou si byt investor vybral (především se jednalo o původní dřevěné příčky s prosklením a vysoké stropy, funkcionalistický ráz, původní parkety).

V první fázi jsme zbouráním hlavní příčky oddělující vstup a chodbu od zbytku bytu společně s příčkou oddělující kuchyni propojili byt do jednoho vzdušného prostoru. Zrušili jsme okno do domovního světlíku. Kuchyně, wc, koupelna byla pozičně ponechána na stávajím místě.

V druhé fázi jsme prostor opět rozdělili dle funkcí, ale pouze interiérově - nábytkem, úložnými prostory, které nesahají až do stropu, tím se dostalo světlo ke vstupu, do chodby a kuchyně.

Jeden kus nábytku funguje multifunkčně ze dvou stran – do chodby jako šatní skříň, botník, do obývacího pokoje jako knihovna a pracovní kout. Původní dřevěné příčky byly zrenovovány, včetně nátěru na bílou barvu. Světlosti bytu pomohlo i zrenovování tmavých parket, nové bílé malby, celkově světlejší povrchy (včetně kontrastu původní parketové podlahy a moderního jednobarevného vinylu v limetkové barvě) i nábytek.

Třetí faze byla již čistě interiérová – zařízení prostoru nábytkem v kombinaci velkoformátové lakované bílé plochy z mdf desek a nábytku z masivního dubového dřeva. Výměna původních dveří za posuvné panely. Vzhledem k omezenému prostoru je využit každý cm prostoru – např. pračka vestavěná pod deskou umyvadla, spíž “ukrytá” v panelovém obkladu kuchyně, rozvaděče a další úložné prostory ukryté za obkladem v chodbě. Dostatek úložných proctor vznikl díky horním skříňkám kuchyně až do stropu nebo vložením postele do skříňové niky včetně vestavěných nočních stolků.

Všemi těmito úpravami se zvětšila plocha bytu cca o 2m2 a došlo k výraznému prosvětlení a omlazení prostoru. Všechen nábytek je atyp, který jsme navrhovali a realizačně řešili v rámci projektu take my.