BÍLÝ BYT

Návrh a realizace interiéru bytu 4kk

Klient:
Soukromý
Lokalita:
Praha 7
Objem:
82 m2
Autoři:
Ing.arch. Lucie Černá, Ing.arch Luděk Černý
Rok:
2019-2020

Byt má výměru 82m2. Dům pochází ze 30.let minulého století, pyšní se vysokými stropy a vysokými vertikálními okny. Orientace bytu je převážně východní.

Původní dispozice byla průchozí 2 + 1. 2 velké průchozí pokoje, do kterých se dalo dostat jedině přes průchozí kuchyň.

Cílem bylo vytvořit dispozici 4kk vhodnou pro rodinné bydlení a součástí projektu bylo také vhodný byt i najít (respektive byt s nevhodně řešenou dispozicí a zdánlivě nulovým potenciálem před rekonstrukcí). Podíleli jsme se také na všech fázích projektu od studie po realizaci.

V našich projektech se vždy snažíme vytvořit silný centrální obytný prostor s příjemnou atmosférou a s prostorovou návazností/propojením na ostatní prostory. Byt jsme rozčlenili na obytnou část - obývací pokoj, kuchyňskou niku a pracovnu/pokoj pro hosty, dále na klidovou část ložnic a technické místnosti přístupné z chodby. Zrušením nevhodně umístěné koupelny s WC a jeho návratem do původní polohy jsme docílili vstupu přímo do obytného prostoru. Z původní kuchyně vznikla pracovna a kuchyňská nika prosvětlená nadsvětlíkem. Tyto prostory jsou i nejsou součástí hlavního obytného prostoru. Rozdělením rohového velkého pokoje vznikla ložnice a dětský pokoj, přičemž plochy pokojů jsou 12m2.

Vstup do klidové zóny pokojů jsme navrhli přes prostor knihovny, čímž potlačujeme úzkou proporci místností a vytváříme v nich úložné prostory na celou výšku místnosti.

Knihovna slouží jako doplnění obytného prostoru, je prosvětlena nadsvětlíky z obou pokojů.  Při otevřených dveřích budí knihovna dojem solitéru v prostoru, který nás přirozeně navádí do místností. Klidová zóna je podpořena ponecháním původních dveří.

V hlavním obytném prostoru a ložnicích jsme zachovali původní velkoformátové bukové parkety, které jsou repasovány a doplněny podlahou bílé barvy. Bílá podlaha umožňuje maximální prosvětlení těchto prostorů bytu, pracovny, kuchyně, koupelny a chodby. Ponechali jsme také původní krb, jako skutečné srdce bytu.

Návrh interiéru je minimalistický, nadčasový a umožňuje další případné změny dispozice. Například změnu pracovny na další ložnici. Radostí nám bylo použití repasovaných nábytků, ať už křesla a noční stolky Halabala, nebo houpací křeslo a židle TON.